Jak przygotować się do całodziennej wyprawy rowerowej?
Masz ochotę oderwać się od codziennych obowiązków, lecz możesz tylko pomarzyć o dłuższym urlopie? Wybierz się na kilkudniową wyprawę rowerową! To miła i aktywna odskocznia od codzienności. Co zabrać na wyprawę rowerową oraz jak ją zaplanować? Odpowiedni sprzęt, plan, przygotowanie fizyczne i pozytywnie nastawienie to podstawa. Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować się do wyprawy rowerowej.
Jaki sprzęt rowerowy wybrać?
Kluczowym pytaniem jest: jaki rower na wyprawy wybrać. Tak naprawdę niemal każdy nada się na wycieczkę: trekkingowy i crossowy na ścieżki asfaltowe i gruntowe o umiarkowanych wzniesieniach, górski sprawdzi się na nierównych stromych szlakach, a miejski na krótkie wypady. Przede wszystkim sprzęt musi być sprawny - działające hamulce i przerzutki, dokręcone śruby i odpowiednie ciśnienie w oponach to absolutne minimum. Jeśli dopiero wyciągnąłeś rower z piwnicy lub garażu, zadbaj o profesjonalny przegląd - np. serwis rowery Kraków. A może w ogóle nie dysponujesz sprzętem? Możesz go wypożyczyć! Alternatywą tradycyjnych rowerów trekkingowych będą rowery e-bike. To idealna opcja szczególnie dla „niedzielnych rowerzystów”, którzy obawiają się o swoją kondycję fizyczną - rower elektryczny doda Ci mocy na stromych wzniesieniach.
Co poza rowerem?
Co jeszcze zabrać na wycieczkę rowerową?
- Dodatkowe oświetlenie przednie i tylne, latarka lub czołówka (np. na pole namiotowe), odblaski.
- Zestaw naprawczy, np. kilka kluczy, zapasowa dętka i zestaw do jej wymiany, zapięcie do roweru, olej do łańcucha, szmatka, pompka, taśma naprawcza.
- Apteczka i środki higieniczne, np. stałe leki, plastry opatrunkowe, bandaż, leki przeciwbólowe, maść przeciwbólowa, szczoteczka, pasta do zębów, mydło, krem z filtrem UV czy preparat na kleszcze i komary.
- Ubrania - bez względu na porę roku, musisz być przygotowany na wszystko. Przydadzą się wygodne krótkie rowerowe spodenki, jak i długie spodnie nieprzemakalne, lekka termoizolacyjna koszulka (lub koszulka rowerowa), wiatrówka, wodoodporna kurtka, okulary przeciwsłoneczne i buty sportowe z twardą podeszwą, buffy, czapka z daszkiem i kask (dla bezpieczeństwa). Możesz zabrać też rękawiczki rowerowe dla lepszej amortyzacji i komfortu jazdy. Nie zapomnij również o bieliźnie i odzieży na zmianę, jeśli planujesz noclegi.
- Jedzenie - woda, a w upalne dni przydadzą się również elektrolity, np. w tabletkach do rozpuszczenia. Jeśli wybierzesz trasę z dala od cywilizacji, próżno możesz szukać sklepu, dlatego warto mieć ze sobą wysokoenergetyczne przekąski jak orzechy, suszone owoce, batony dla sportowców, kanapki z masłem orzechowym, dżemem i czekoladą czy ciastka owsiane. Na innych trasach możesz zaopatrywać się w sklepach, by nie dźwigać wszystkiego ze sobą lub zatrzymać się na porządny posiłek w przydrożnym punkcie gastronomicznym.
- Sakwy, w które będziesz mógł to wszystko zapakować.
Jak zaplanować wyprawę rowerową?
Dla wielu osób planowanie wyprawy rowerowej jest najprzyjemniejszym elementem przygotowań. O czym warto pamiętać podczas kilkudniowej wyprawy rowerowej?
Trasa i dystans
To, ile km dziennie będzie liczyć trasa, zależy od Twojej kondycji lub formy najmniej sprawnego rowerzysty w grupie. Ustal start, metę, przystanki na nocleg czy punkty do zwiedzenia po drodze. Jeśli nie ruszasz spod domu, zaplanuj sposób dotarcia na miejsce startu. Trasa zależy od tego, co chcesz zobaczyć oraz Twojej kondycji - lepiej nie planuj wyprawy w wysokie góry, kiedy na co dzień pokonujesz tylko krótkie dystanse po płaskiej nawierzchni. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z wyprawami rowerowymi, bezpieczniej będzie wybrać trasę po wyznaczonym szlaku niż podążać własnymi nieznanymi ścieżkami. Planuj na miarę własnych możliwości i tylko ciut więcej, a taka wyprawa dostarczy Ci najwięcej przyjemności z nutką adrenaliny.
Ekipa
Planujesz wyjazd w pojedynkę czy w grupie? Pierwsza opcja jest komfortowa, ponieważ możesz jechać we własnym tempie i samodzielnie decydować o przystankach i punktach trasy. Natomiast zaletą jazdy w grupie jest wzajemna motywacja, bezpieczeństwo i możliwość podzielenia się bagażem czy organizacją wyprawy.
Nocleg
Spanie w namiocie, w schronisku, kwaterze prywatnej, a może w hotelu? Nocleg na łonie natury to szum drzew, świeże powietrze, śpiew ptaków i kawa z widokiem na wschód słońca - brzmi dobrze? A wygląda jeszcze lepiej! Musisz jednak liczyć się z zabraniem dodatkowego bagażu jak namiot, śpiwór czy karimata. Jeśli stawiasz na komfort lub obawiasz się o bezpieczeństwo, wybierz schronisko, prywatną kwaterę lub hotel. Dokonaj wcześniejszej rezerwacji i upewnij się, że dany obiekt przechowa rowery.
Jedzenie
Jeśli planujesz przygotowywać posiłki samodzielnie, zabierz ze sobą dodatkowy ekwipunek jak kuchenka turystyczna z paliwem, garnek, sztućce czy kubek aluminiowy. Warto mieć ze sobą wspomniane przekąski (uratują Cię przed nagłym spadkiem energii) lub zatrzymać się w przydrożnym punkcie gastronomicznym, jeśli taki znajduje się na trasie.
Przygotowanie fizyczne
Nie musisz od razu tworzyć profesjonalnego planu treningowego. Jak przygotować się na wyprawę rowerową? Wystarczy, że przyzwyczaisz organizm do dłuższego wysiłku i ciało do przyjmowania pozycji rowerowej. Możesz zacząć jeździć rowerem do pracy i urządzać wycieczki po najbliższej okolicy. Jeśli planujesz wyprawę rowerową po górach, warto zrobić sobie wcześniej treningowe jazdy po wzniesieniach. Pamiętaj o tym, że na wyprawie rowerowej cały bagaż wiezie się ze sobą, dlatego przetestuj jazdę z sakwami i dodatkowym obciążeniem (jeśli nie masz z tym doświadczenia).
Dodatkowe elementy
Co jeszcze zabrać na wyprawę rowerową? Tutaj w zależności od Twoich potrzeb mogą to być: bidony, zegarki z GPS, powerbanki, kamerki. Mogą przydać się: notes, długopis, sznurek do rozwieszenia prania (na dłuższe wypraw), akcesoria higieniczne, dokumenty, pieniądze, scyzoryk, zapalniczka, no i oczywiście mapa trasy - nie tylko ta w smartfonie, ale też w wersji tradycyjnej, która uratuje Cię, gdy GPS zgubi sygnał lub telefon nieoczekiwanie się rozładuje.
Zorganizowane wyprawy rowerowe
Jeśli marzysz o wyprawie rowerowej, ale nie masz czasu ani pomysłu, by zabrać się za jej organizację, skorzystaj z oferty doświadczonego biura turystyki aktywnej. Peak Ride to biuro turystyki rowerowej, które znakomicie Cię w tym wyręczy. Organizuje wyprawy rowerowe po autorskich i sprawdzonych przez siebie trasach w Polsce i za granicą. O nic nie musisz się martwić, ponieważ w Peak Ride zapewniamy niezbędny sprzęt, przewodnika, ubezpieczenie, niezapomniane wrażenia, a nawet dojazd z Krakowa na start trasy. Zarezerwujemy dla Ciebie wymarzony nocleg - od klimatycznych regionalnych chatek ukrytych pośród lasów aż po znane i zaprzyjaźnione nam obiekty hotelowe. Podpowiemy również, co dokładnie zabrać na konkretną wyprawę rowerową i jak się do niej przygotować.